قابل توجه معاون محترم

قابل توجه معاون محترم


معاون محترم پرستاری وزارت بهداشت
با عرض سلام
با توجه به تغییر در راس هرم معاونت پرستاری و نظر به تغییرات اساسی در ادبیات و ارتباط وزیر محترم بهداشت با نمایندگان منتخب پرستاری حاضر در سازمان نظام پرستاری انتظار می رفت که این تغییرات به اتفاق مناسبی در حل و فصل مشکلات پرستاری منجر شود که در همین راستا در ماههای اخیر سازمان نظام پرستاری تمام تلاشش را در مسیر همدلی و همکاری و تعامل به کار بسته است اما متاسفانه تا به امروز از این نوع رفتار سازمان نه تنها در مسیر حل مشکلات استفاده نشده و نمی شود بلکه به نظر می رسد که برخی افراد حاضر در معاونت پرستاری از این فرصت در راستای تخریب چهره ی سازمان نهایت بهره را می برند و متاسفانه با وجودیکه بیشتر شیطنتهای انجام شده را خدمت حضرت عالی نیز اعلام کردیم اما کمترین تغییری در روند اجرایی معاونت پرستاری رخ نداده است.
متاسفانه تنها دلخوشی ما حضور اعضای شورای عالی در کارگروههایی است که مشخص نیست کدام خروجی را چه زمانی خواهند داشت و آیا این مصوبات کارگروهها اجرایی خواهد شد یا خیر، و از طرف معاونت محترم نیز فقط شاهد وعده هایی غیر اجرا شده مانند واگذاری صلاحیت حرفه ای به نظام پرستاری بوده ایم.
از طرفی  هنوز هیچ ابلاغی از طرف معاونت محترم پرستاری در راستای برخی اقدامات نادرست بعضی از دانشگاهها در مورد نحوه ی اجرای قوانین و آیین نامه ها مانند حذف بهره وری در محاسبه ی موظفی ، نحوه ی اجرای نوبت کاری و سختی کار و ....  و حتی ابلاغ موارد توافق شده مانند شرح وظایف نهایی کمک پرستاری و به کارگیری کمک پرستاران در جایگاه غیر حرفه ای و ... صادر نشده است .
به نظر می رسد معاون محترم پرستاری هیچ اعتقادی به مطالبات قانونی و به حق پرستاری نداشته و تاکنون شاهد هیچ ورودی از این معاونت در حوزه ی مطالبات فوریتی پرستاری نیستیم و نبوده ایم .

معوقات چندین ماهه که تا یک سال هم می رسد، اضافه کاری اجباری بدون پرداخت ریالی ، تحمیل وظایف غیر مرتبط با شرح وظایف ، تحمیل شرایط غیر استاندارد ، بی توجهی به رفاه گروه پرستاری در مراکز ، تشدید تبعیض در مراکز بین کارکنان اداری ، پزشکان و پرستارا ن در مسیر تحقیر پرستاری ، عدم رعایت قوانینی مثل قانون بهره وری ، عدم اجرای صحیحی حد اقلی حقوقی مانند نوبت کاری و سختی کار و ... ، عدم رعایت مرخصی ها (مرخصی زایمان و مرخصی استحقاقی و استعلاجی و ....) و اجبار به کار حتی با وجود بیماری و ...  ، برخوردهای نامناسب و دور از شان مسئولان مستقیم پرستاری و مسئولان رده بالاتر ، درگیریهای فراوان و توهین به پرستاران در مراکز که در یک مورد فرد خاطی که پزشک را مضروب کرده بود اشاره داشت که فکر کردم پرستار است !!!!! ، به کارگیری هر نیرویی به جای پرستار و با مسئولیت پرستاران ، عدم نظارت بر به کارگیری نیروهای پرستاری مناسب و متناسب در مراکز خصوصی و ... ، و ...... و....  که بی شک ذکر تمام موارد مثنوی هزار من کاغذ خواهد شد موجب می شود که پرستاران انتظار داشته باشند شاهد پیگیریهای معاونت محترم پرستاری در کنار سازمان نظام پرستاری در حل این معضلات و مشکلات باشند.

در چند ماه اخیر مرتبا مشاهده می شود که نمایندگان معاونت محترم بیشترین دغدغه را در آموزش کمک پرستاری و به کارگیری ایشان داشته و دارند که قطعا بهتر است بیشتر انرژی معاونت را صرف شرح وظایف اصلی و مهم  چون نظارت بر به کارگیری نیروها و ... کنند و آموزش را به خود معاونت آموزشی بسپارند چه بسا که در مورد آموزش پرستار غیر آکادمیک هیچ اظهار نظر یا موضع یا حرکتی از معاونت محترم پرستاری دیده نشده است  و این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا آموزش پرستار اهمیت ندارد؟ یا اینکه آموزش پرستار در حوزه ی معاونت پرستاری نیست ولی آموزش کمک پرستار هست؟  سیاست یک بام و دو هوا در چنین مسائلی موجب می شود ما فعالان حرفه ی پرستاری که جانمان را در کف دست گرفته و چند سالی است در تلاش برای احقاق حقوق قانونی پرستاری برآمده ایم از این سیاست تعامل که به نظر یک طرفه و فقط از طرف سازمان نظام پرستاری است نا امید گردیم.

علیهذا پیشنهاد می شود به طور فوریتی طی جلسه ای مشترک بین مسئولان سازمان نظام پرستاری ، مسئولان معاونت پرستاری و نمایندگان فعالان حرفه ی پرستاری ،  مسائل بررسی و سوئ تفاهمات و مشکلات ریز و درشت حل گردد یا لاقل جامعه ی پرستاری نیز در جریان امور قرار گیرند ، چرا که ما معتقدیم خیلی از مشکلات پرستاری به راحتی وبدون هزینه قابل حل و فصل است ، و پرستاری همین که ببیند اراده ای برای حل مشکلات وجود دارد امیدوارانه تر در صحنه های مختلف ایفای نقش خواهد کرد.
  پر واضح است که سازمان نظام پرستاری نماینده ی جامه ی معظم پرستاری در راستای پیگیری و انجام مطالبات بر حق و قانونی و ارتقای سطح همه سویه ی آن  بوده و انتظار می رود از هر راه قانونی و مدنی به پیگیری خواسته های بر حق و مطالبات قانونی اعضای خود و دفاع از حقوق مردم در قبال خدمات پرستاری اقدام نماید  که در دور اخیر به نظر چنین می نماید اما اگر بنا باشد تعامل وسیله ای برای ساکت کردن سازمان نظام پرستاری بی هیچ اقدام عملی و دستاوردی باشد و چنانچه هنوز هم این تعامل وسیله ای برای سرکوب مطالبه گری برحق و سرپوش گذاشتن بر حقوق قانونی همکاران باشد میبایست با اعلام دلایل و علتهای واقعی به مسئولان بالادستی و شخص وزیر و کل جامعه ی پرستاری، در راستای وظایف قانونی خود اقدامات لازم را به عمل آورد .
قطعا جامعه ی معظم پرستاری که درگیر مشکلات بسیاری است انتظار دارد اتفاقاتی هر چند کوچک در این چند وقت رخ دهد و بیم آن می رود که مجددا پرستاران با عبور از هر چه تشکل دولتی و غیر دولتی راسا اقدام به پیگیری مطالباتشان نمایند .

در نهایت مراسم روز پرستار که به کل جامعه ی پرستاری تعلق دارد متاسفانه امسال با قفل و کلید و زد و بند و حصار و حصار کشی و در محیطی فرمایشی برگزار می گردد که همینجا بابت این موضوع هم از مسئولان نظام پرستاری و هم از معاونت پرستاری انتظار داشتیم و داریم که در چنین مراسمی که بی شک نامش نمی تواند نظر به جو موجود در پرستاری که تا حدودی ترسیم شد جشن باشد ، لااقل محیطی برای بیان مشکلات و خواسته ها توسط خود پرستاران ایجاد کند.

در مراسمی که مسئولان حضور داشته و چون همیشه بالای سن رفته و وعده هایی غیر عملی دهند امیدی به حل مشکلات نیست و تاکنون هم از طرف نظام پرستاری و یا معاونت هیچ گزارشی از نحوه ی تعامل و اثرات آن بر پیگیریها و نتیجه ی اقدامات به جامعه ی پرستاری ارائه نشده است لذا به نظر می رسد تنها راه پیش روی پرستاری گرفتن علم مطالبات بر دوش خود باشد ، چرا که در مسئولان، گذشته از توان حل مشکلات ،اراده ای برای حل آن مشاهده نمی شود .

 

نویسنده : محمود عمیدی
تاریخ ایجاد : 1396/10/25
0 }