تعرفه های پرستاری و چند سوال

تعرفه های پرستاری و چند سوال

تعرفه گذاری خدمات پرستاری ، چراهای تکراری

در سالهای 95 تا اوایل 97 در سازمان نظام پرستاری شاهد تلاشهای بسیار زیاد سازمان نظام پرستاری و در راس همه آقای شریفی مقدم برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بودم طوری که در سال 96 با تمام کوششها تعرفه گذاری در چندین جلسه به موضوع اصلی کمیسیون اجتماعی دولت تبدیل شده بود و اصرار زیاد اعضای کمیسیون به اجرای آن حاصل لابیها و تلاشها و توجیح اعضای آن توسط سازمان نظام پرستاری بود طوری که حتی رییس نظام پزشکی خیلی آشکارا گفت که رای ما در سبد پرستاری است برای اجرای تعرفه های خدمات پرستاری .

اما نماینده ی محترم وزارت بهداشت با حضور در این جلسات اعلام کرد که وزارت بهداشت مخالف اجراست و ... طوری که ایشان مورد بازخواست دبیر کمیسیون قرار گرفته و به ایشان گفته شد که اصلا وزارت در جایگاهی نیست که بگوید قانون قابل اجراست یا نه و باید اجرا شود .

نماینده ی وزارت بهداشت جناب آقای معاون پرستاری وقت جناب میرزابیگی بزرگوار برای فرار از اجرای قانون فرمودند که از زمان تصویب قانون بیش از 8 سال سپری شده و .... ولی در آنجا مجددا متذکر شدند که قانونگذار اصرار به اجرای قانون دارد و حتی در برنامه ی ششم توسعه نیز مجددا به اجرای قطعی این قانون اصرار شده است .

در نهایت علیرغم میل وزارت بهداشت و با پیگیریهای مداوم سازمان نظام پرستاری تعرفه های خدمات پرستاری برای تنظیم آیین نامه ی اجرایی و تصویب بیمه ها به شورای عالی بیمه با لابیهای سنگینی برده شد اما جالب است که در این جا برای اطاله ی وقت و گذشتن زمان دوره ی چهارم و حذف مطالبه گری در دوره ی پنجم با مهندسی انتخابات نمایندگان وزارت بهداشت جلسه ی شورای عالی بیمه را ترک کردند که از جمله افراد ترک کننده شخص آقای میرزابیگی بود و چون موضوع مربوط به وزارت بهداشت بود از دستور جلسه ی شورای عالی بیمه خارج شد و دیگر هرگز بر نگشت .

مهمترین بهانه ی بیمه ها و وزارت بهداشت نداشتن بودجه برای اجرای تعره های خدمات پرستاری است که در کل شامل کمتر از 600 تعرفه می باشد اما در کمال تعجب تمام این 600 تعرفه به صورت مستقیم و غیر مستقیم وارد کارکد پزشکان شده است و با آخرین ابلاغ آیین نامه ی مبتنی بر عملکرد دقیقا تمام خدمات پرستاری تعرفه دار شده و وارد عملکرد پزشکان محترم گردیده است . قبلا حدود 200 تعرفه چنین حالتی را داشت .

این موضوع با سکوت قاطع سازمان نظام پرستاری که ریییس کلش معتقد است قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای پرستاران قابلیت اجرا را ندارد همراه شده است به طوریکه تمام خدمات حتی تزریقات و پانسمان و ... نیز برای پزشکان عملکرد ریالی محاسبه خواهد شد .

در این مقال از معاون مراقبت پرستاری که نتوانست حتی از خودش دفاع کند و محدود شدن اختیارات و حوزه اش را جشن هم گرفت (تبدیل معاونت پرستاری به معاونت مراقبت پرستاری ) انتظاری نمی رود اما تشکلهای علمی و صنفی پرستاری چرا در چنین سکوتی هستند مشخص نیست و آیا این تشکلها از مخاطره ی منافعشان می ترسند ؟

سوال اصلی من از مسئولان بیمه ها و اعضای شورای عالی بیمه است که اولا آیا بردن تعرفه های تزریقات و پانسمان و ایجاد کاسبیهای جدیدی چون واسطگی در خرید تجهیزات و داور و ....به سلامت بیمه شده ها آسیب نمی زند ؟

آیا منافع مالی و جانی بیمه شده ها را با مخاطره مواجه نمی کند ؟

و نهایتا آیا پرداخت این تعرفه ها به پزشکان بودجه دارد اما پرداختش به پرستاران بودجه ندارد ؟  این بودجه از کجا تامین می شود که نمی توان به انجام دهنده ی خدمت پرداخت کرد اما می توان به کسی که در منزلش در حال استراحت است پرداخت کرد؟

آیا همین امر باعث افزایش کاذب خدمات اینچنین مثل سایر موارد نخواهد شد ؟

آیا تعریف درآمد برای پزشک بابت خرید تجهیزات و ... به ایجاد مخاطراتی برای بیماران و افزایش خرید القایی نخواهد انجامید ؟

همین امروز شاهد خدمات القایی چند برابری در نظام ناسلامت سلامت هستیم و حالا به این اضافه کنید واسطه شدن در خرید دارو و تجهیزات را .

تجویز آزمایشات و سونو گرافی و سی تی اسکن و ..... و کسیل داشتن افراد به مراکز خاص بسایر رایج بوده و هست  و منبعد باید الزام خرید تجهیزات از مراکز خاص (که قبلا در گستردگی کتری وجود داشت ) در یک گستره ی بسیار بالا باشیم .

در میان سکوت عجیب بیمه ها ، نمایندگان مردم در مجلس نیز هیچ عمل و عکس العملی ندارند و خود جامعه ی پرستاری نیز در سکوتی عجیب فرو رفته است .

این روزها دست درازی به پرستاری با جرات بسیاری رو به افزونی نهاده طوری که شما می توانید ببینید در دوره ی چهارم نظام پرستاری علیرغم انتقاداتی که به ایشان دارم حتی یک مورد دست درازی را شاهد نبودیم  و حتی اقدامات ضد پرستاری قبلی نیز اصلاح و حذف شدند اما جالب است با شروع دوره ی پنجم که حضرات اظمینان کامل از سکوتش دارند اقدام به ابلاغ بخشنامه هایی می کنند که بی شک کم کم و با پیش روی ملایم به نابودی تمام رشته ی پرستاری خواهد انجانید .

در پایان باید سوالاتم را از مسئولان اجرایی کشور تکرار کنم که آیا نظام سلامت کاسبخانه ی پزشکان است یا محلی برای مراقبت از سلامتی مردم؟  

محمود عمیدی

17 آذر 98

نویسنده : محمود عمیدی
تاریخ ایجاد : 1398/09/17
0